Vangus suaugusiųjų skiepijimas – ligų grėsmė

Vangus suaugusiųjų skiepijimas – ligų grėsmė

Paskelbė:

Siekiant palaikyti aukštas difterijos kolektyvinio imuniteto apimtis ir išvengti stabligės susirgimų, skiepijimai difterijos ir stabligės komponentus turinčia vakcina valstybės biudžeto lėšomis garantuojami visiems suaugusiesiems, vyresniems nei 26 m. amžiaus, juos skiepijant palaikomąja ir imunitetą sustiprinančia difterijos, stabligės vakcina kas 10 m.

Dėka visuotinės vakcinacijos stabligė Lietuvoje, kaip ir daugelyje išsivysčiusių šalių, pasireiškia tik pavieniais ligos atvejais. Kasmet registruojami 2-3 stabligės atvejai, tačiau iš jų 1-2 baigiasi mirtimi. Šiais metais Lietuvoje iki rugsėjo mėn. jau registruoti 3 stabligės atvejai (vienas Kauno apskrityje), iš jų vienas mirties. Didžiąja dalį susirgusiųjų sudarė 60 m. ir vyresni asmenys, kurie nebuvo skiepyti vakcina su stabligės komponentu.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė atkreipia dėmesį į tai, kad nuo 2009 m. suaugusieji valstybės biudžeto lėšomis gali pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės, tačiau šia galimybe kasmet pasinaudoja tik maža dalis Kauno apskrities gyventojų. 2009-2016 m. Kauno apskrityje buvo paskiepyta daugiau nei 17 tūkst. vyresnių nei 26 m. amžiaus asmenų palaikomąja ir imunitetą sustiprinančia difterijos, stabligės vakcina, tai sudarė tik 4,3 proc. visų vyresnių nei 26 m. amžiaus nuolatinių gyventojų Kauno apskrityje.

Esant mažoms skiepijimo apimtims ir augant žmonių migracijai kyla grėsmė difterijos atvejams ir protrūkiams atsirasti tiek šalyje, tiek Kauno apskrityje. Pastaraisiais metais difterijos atvejai buvo nustatyti Belgijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje. Latvijoje sergamumas difterija išlieka didžiausias visame Europos regione. Lietuva, kaip ir kitos Rytų Europos šalys priskirta prie difterijos rizikos šalių. Per pastaruosius dešimt metų difterijos ligos atvejai registruoti 2008 m. – 2 atv. (iš jų vienas mirties) ir 2011 m. – 1 atv.

Norintieji pasiskiepyti ir apsisaugoti nuo minėtų ligų, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Taupant asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistų bei pacientų laiką, rekomenduojama difterijos, stabligės vakciną, vyresniems nei 26 m. amžiaus asmenims, įskiepyti kartu su pneumokokinės infekcijos ar gripo vakcina, skirta rizikos grupių asmenims, pacientams kreipiantis dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo, kompensuojamų vaistų išrašymo ir kitų vizitų laiku.

Komentuoti

Your email address will not be published.